Körsång med kraft att fylla kyrkorum

[250625] Bevis på det ”svenska körundret” sprider denna första sommarmånad musikaliskt skimmer i bohuslänska kyrkorum. Förutom namnkunniga Göteborgs kammarkör, som onsdag 25 juni avslutar en tre dagars turné med konsert i Uddevalla kyrka med liknande innehåll som tidigare i Stenungsunds kapell, så har det uppstått en nykomling i genren med bas i Ljungskile, kammarkören Cantastoria, som senast gav en bejublad konsert i Ljungs kyrka.

Om det i år råder särskild aktivitet i det svenska körlivet kan det bero på att Sveriges Körförbund firar 100 år. I alla fall var det i maj som Göteborgsoperan fyllde hela stora scenen med att sammanföra ett par hundra sångare från olika körer att gemensamt sjunga sånger av enbart Laleh Pourkarim. Ett imponerande projekt men också lite enahanda både vad gällde ton och text.

göteborgs kammarkörVäletablerade Göteborgs kammarkör, skapad för nu drygt 60 år sedan, har förvisso bytt deltagare sedan dess men inte skapare, arrangör och dirigent. Eldsjälen Gunnar Eriksson med bas i Ljungskile har denna gång med sig sin fenomenale gitarrist till son, Mats Eriksson, och basisten Magnus Bergström, som båda tillför konserten kvaliteter dels som ackompanjatörer dels med fina soloinslag. Programmet har denna gång titeln ”Vakna först i sommartid” och Gunnar Eriksson öppnar konserten med ett lite vemodigt påpekande om livets behov av att känna sammanhang och mening och tillägger därtill något uppgivet att det funnits en tid då man varit övertygad om musikens kraft, vilket inte längre känns lika självklart så som tillståndet i världen utvecklas.

I alla fall så förgyllde hans kör Stenungsunds lilla vackert belägna kapell med ett urval av svensk viskonst av en för Gunnar Eriksson välbekant repertoar med namn som Alf Hambe, Elisabeth Hermodsson, Evert Taube, Olle Adolphson, Lars Gullin, Stefan Forsén, som vanligt fint arrangerat med inslag av soloröster och diskreta omplaceringar av körens sångare. Som avslutning en kvartett stillsamma Maria-sånger på tema barmhärtighet. En repertoar som lär återkomma 25 juni i Uddevalla kyrka efter att kvällen innan uppträtt i Kroksdads kyrka i Munkedal.

Det är ju stort att det utanför storstäder med särskilda konserthus ges möjlighet att arrangera konserter i traktens kyrkorum med musik av annat slag än den traditonella kyrkomusiken, till och med med inslag av jazz.

Det leder vidare till den betydligt yngre kammarkören Cantastoria i Ljungskile, bildad 2019, som nu fått jazzpianisten Lars Jansson in på nytt spår, som arrangör och ackompanjatör av körmusik i samverkan med dirigenten Susanna Cederberg och gitarristen Erik Söderlind. Att det ställer särskilda krav att växla om från improviserande jazzmusik till att arrangera musik för stämmosång kan säkert sammanfattas med den utslitna termen utmaning. Men den tycks Lars Jansson ha antagit med både glädje, tålamod och framgång.

Att Ljungskile folkhögskola och Gunnar Eriksson haft stor betydelse för musiklivet såväl i bygden som internationellt är uppenbart. Men att en liten ort som Ljungskile kunnat skapa en ny kammarkör av sådan kvalitet som Cantastoria väcker förundran hos många i publiken. Så kan man i alla fall på körens hemsida se att den annonserar efter flera sångare.

Även om begreppet kör, som så mycket annat, har sitt ursprung i antikens Grekland så var det först under medeltiden och renässansen som körmusiken utvecklades med flerstämmighet och komplexa harmonier så anses den svenska körsången fylla blott 100 år i år, vilket firas över hela landet, däribland går Nääs Körfestival i september ihop med Sveriges Körförbund i en gemensam ambition att lyfta körsången som konstform och samtidigt ta vara på och utveckla krafter av betydelse för körsången som folkrörelse.

▪ Brittt Nordberg

Bilder: Kammarkören Cantastoria med Lars Jansson, piano, och dirigenten Susanna Cederberg i Ljungs kyrka. Foto: Britt Nordberg

Del av Göteborgs Kammarkör med musiker Magnus Bergström, bas, Mats Eriksson, gitarr och dirigenten Gunnar Eriksson på harmonika i Stenungsunds kapell. Foto: Britt Nordberg

 

Kategorier
Skänk ett bidrag till Alba!
gilla.alba.3600px
Dela den här artikeln: